BARSZCZ z MŁODYCH BURACZKÓW
Moja druga mama, Asia, jest mistrzynią zup.
Uwielbiam jej pomidorówkę, ogórkową, grzybową i wiele innych 🙂
Dzisiaj zupka z jej przepisu – tak pyszna, że potrafię zjeść 2 dokładki.
I ten kolor !
I ten kolor !
Potrzebujemy:
– 10 małych buraczków o średnicy ok 5 cm od botwinki – ale same buraczki!
– 4 kostki bulionu warzywnego
– 1 duża młoda marchew
– 2 łyżki miodu
– 1 duża cytryna
– ok 400 ml śmietany 18%
– pęczek koperku
– łyżeczka soli
No to zabieramy się do roboty:
1. Buraczki gotujemy w skórce w samej wodzie ok 20 – 30 min. aż zmiękną
2. Odlewamy wodę i pozostawiamy buraczki do ostygnięcia. Potem je obieramy i ścieramy na grubych oczkach.
3. Gotujemy ok 3 litry wody z 4 kostkami bulionu warzywnego i marchewką pokrojoną w plasterki ok. 15 – 20 min, aż marchew zmięknie. Doprawiamy nasz wywar łyżeczką soli, 2 łyżkami miodu (ewent. cukru), sokiem z całej cytryny.
4. Dalej gotujemy i dodajemy całą śmietanę (wcześniej rozróbcie ją w odrobinie bulionu, by się nie zważyła, gdy będziecie ją wlewać) i gotujemy aż miód się rozpuści.
5. Następnie odstawiamy nasz garnek z kuchenki, nie gotujemy (!) i do ciepłej lecz nie wrzącej zupy wrzucamy nasze poszatkowane buraczki oraz poszatkowany pęczek koperku.
Niech barszczyk tak postoi z 10 min, nabierze koloru. Po tym czasie sprawdzamy smak barszczu i w razie potrzeby ponownie go doprawiamy (np. dodajemy więcej miodu czy cytryny itp.)
UWAGA – ZUPY NIE MOŻEMY JUŻ ANI RAZU ZAGOTOWAĆ – buraki zmienią kolor i zupa będzie niesmaczna.
Podgrzewamy tylko by była ciepła i podajemy.
Jeden Komentarz
Szana
czuję jak pachnie!
pozdrawiam,
Szana 🙂
http://www.gastronomygo.blogspot.com